مواد افزودني در چاه ارت

با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما
برای اجرای چاه ارت يا کلا سيستم ارت ما بايد زمين و ترکيب خاک را بشناسيم
و با توجه به تاثير عوامل موثر بر کاهش مقاومت الکتريکی زمين که شامل:
ميزان رطوبت - درصد نمک و سردی هوا
نسبت به طراحی و ترکيب مواد افزودنی در چاه ارت اقدام نماييم و نميتوان فرمول
کلی جهت اجرای سيستم ارت داد و متناسب با محل بايد تصميم گرفت
در سيستمهای قبلی اجرای گراند در واقع ترکيب نمک - ذغال و خاک بسته به محل دارد
و اعلام ترکيب کلی برای همه مناطق درست نيست مثلا اگر محلی دارای خاک با درصد
شوری بالا و رطوبت کم است ما بايد مقدار ذغال را جهت حفظ رطوبت افزايش دهيم
ولی اگر محلی دارای رطوبت بالا و شوری کم است بهتر است مقدار نمک را افزايش دهيم
در نهايت پيشنهاد بنده جهت اجرای سيستم گراند برای دستگاههای حساس کامپيوتری
و مخابراتی استفاده از مواد انطباق خاک مانند بنتونيت و مارکونيت (سيمان هادی )
است من چون خودم مدت حدود ۱۲ سال بنتونيت را امتحان کردم تا بحال جواب خوبی
داده است چون به مرور زمان باعث کاهش مقاومت زمين می گردد و همچنين از خوردگی
مس جلوگيری می کند که اين عامل موثر در اطمينان سيستم در بلند مدت است
با تشکر

/ 9 نظر / 67 بازدید
منصورپرچمی

آقای رضایی باسلام لطفا" راجع به میزان و عمق چاه ارت و قطر دهانه چاه و سایر موارد اگر اطلاعات و تجاربی دارید ممنون می شوم برایم ارسال فرمایید.

Hamidiyan

سلام، خسته نباشيد وبلاگ خوبی دارین .به ما هم سر بزنید

farshadi

ضمن عرض سلام شما جناب اقای رضايی خواهشمند است يکسر ي از اطلاعات وتجربيات خودتان را در صورت موافقت برايم ارسال فرماييد قبلا از تلاشهای جنابعالی کمال تشکر وقدر دانی وسپاسگذاری را دارد / با تشکر فرشادی

مهرداد مشرقي

جناب آقاي مهندس رضائي با سلام . از اينكه تجربيات خود را خالصانه در اختيار گذاشته ايد بسيار ممنونم. اگر امكان داشته بشد در خصوص طراحي چاه ارت و موارد ي كه بايد در نظر گرفته شود بنده را راهنمائي بفرمائيد. متشكرم.

مرتضی دین محمدی

آقای رضائی نژاد با سلام؛ از مطالب مفید شما در مورد نحوه اجرای چاه ارت استفاده کردم، با توجه به اینکه قصد حفر چاه ارتی برای آزمایشگاه فشار قوی داریم بسیار ممنون خواهم شد اگر مشخصاتی در مورد ابعاد چاه و صفحه مسی و محل تهیه مواد افزودنی ازجمله بنتونیت را دراختیارم قرار دهید.

بهمن زاده

با سلام خدمت آقای مهندس رضايی .ما در حال اجرای يک سایت کامپیوتری با تعدادی روتر و سوئیچ سيسکو هستيم .خود سيسکو جهت اجرای گراند از استاندارد NEBS-compliant استفاده می کند .خواهشمندم در صورت امکان توضيحاتی راجع به گراند کردن اين سايت و اجرای چاه ارت بفرمائيد.

لیلا پناهی

آقای رضایی باسلام .در مورد استاندارد های چاه ارت بیمارستانها به اطلاعات کاملی نیازمندم . اگر اطلاعات ویا منابع آن را به من معرفی کنید ممنون می شوم.

عباس منصور

جناب آقاي مهندس باسلام خواهشمند است در صورت امكان نحوه طراحي سيستم ارت و جزئيات نصب تجهيزات چاه ارت را مرحله به مرحله برايم ارسال فرماييد. باتشكر

حسن خاکسار

باسلام:لطفا در صورت امکان به چند سئوال زيرپاسخ دهيد. ۱-مقدار بنتونيت تزريق شده ویاذغال ونمک در هر چاه ارت چقدر است؟ ۲-سایز سیم ارت استفاده شدهکه به صفحه مسی متصل است چگونه محاسبه وحداقل سایز چقدر است؟ ۳- آیا پارالل کردن چند چاه ارت جهت پایین آوردن مقدار مقاومت راه حل اصولی می باشد؟ ۴-حداقل زمان اندازه گیری مجددجهت اطمینان ازمقدار مقاومت زمین چقدر است؟ ۵-در صورت نداشتن دستگاه ارت سنج چه راحلی جهت اندازه گیری مقدار مقاومت اهمی چاه حفر شده پیشنهاد می نمائید؟ از حوصله ای که در پاسخ به خرج می دهید تشکر می نمایم.